Nőgyógyászati vizsgálaton esett át az orangutánunk
A vizsgálatban humán orvosok is részt vettek
A Nyíregyházi Állatparkban 2009 óta élő állatnak 2013-ban már született utódja, de most az Európai Fajmegőrzési Program új hímet jelölt ki a számára, így a frigy előtt mindenképp meg kellett vizsgálni, hogy a jelenleg 36 éves nőstény tenyésztésbe vonható-e még.
A borneói orangután ( Pongo pygmaeus) a természetben kipusztulás szélén áll. A világ legnagyobb és leglassabban szaporodó fán élő emlőse számára a legnagyobb veszélyt a vadászat, és az illegális kereskedelem mellett az élőhelyeik rohamos csökkenése jelenti, mivel az ember kiírtja az élőhelyükül szolgáló esőerdőket, s egyre több olajpálma ültetvényt hoz létre a kivágott fák helyett.
Ezért is fontos, hogy zárt tartási körülmények között ne csak bemutassák, de tenyésszék is a vörös szőrű főemlősöket.
Állatkerti körülmények között Európában összesen 160 egyed él és tervszerű tenyésztésük során nem csak a genetikai tisztaságot veszik figyelembe hanem az állatok viselkedését és az egyedek tulajdonságait.
A magas színvonalú orvosi együttműködésben Molnárné Őri Angéla szonográfus, dr. Krasznai Zoárd nőgyógyász és dr. Szatmári Szilárd aneszteziológus vett részt a Nyíregyházi Állatpark állatorvosi csapatával. A vizsgálat megszervezését és irányítását a Nyíregyházi Állatpark főállatorvosa, dr. Biácsi Alexandra végezte.
Az orángután vizsgálata altatásban történt. Fizikális vizsgálat mellett vérvétellel felmérték Sabatini egészségi állapotát, hormon analízist végeztek, valamint egy nőgyógyászati ultrahang vizsgálatra és mintavételre került sor.
A sikeres beavatkozás során nőstény orángutánnál mindent rendben találtak, az ultrahanggal még ép tüsző is látható volt, egészségügyi oka tehát nincsen a természetes fogantatásnak.